Yaz Aylarına Özel Cilt Bakım Önerileri

Yaz Aylarına Özel Cilt Bakım Önerileri

Sabırsızlıkla beklediğimiz yaz ayları sonunda kapımızı çaldı. Fakat bu aylarda özellikle dikkat etmemiz gereken şeylerden biri cildimizin sağlığını korumak. Çok daha ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız yaz aylarında dikkat etmeniz gereken unsurlara bir göz atmalısınız.


Yağlı Ürünlerden Uzak Durun

Yaz aylarında, gözeneklerinizi tıkayacak yağlı ürünler kullanmamalısınız. Nemlendirici olarak sürülen pek çok yüz ve vücut ürününde su bazlı ürünler tercih etmelisiniz. Parfümlü ürünler güneş lekesine yol açabileceği için bakım ürünleri renksiz ve kokusuz olmasına dikkat etmelisiniz. Yazın cilt bakımı için tonik, kurutucu sabun ve maske kullanırken aşırı yağlı olmayan, su bazlı ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Deniz suyu yararlı, havuz suyu zararlı

Deniz suyu, cildinizi yumuşatır, besler ve ışıltılı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Yağlı ve sivilceli ciltler için  tedavi edici bir etkiye sahiptir. Fakat sanayi bölgesine yakın bir sahil ise cıva başta olmak üzere, ağır metallere maruz kalmak sorun yaratabilir. Su, mikroorganizmalar açısından kirliyse, ciltte iltihabi durumlar yaşanabilir. Havuz suyu ise temizliğinde kullanılan dezenfektanlardan dolayı alerjik döküntüler veya aşırı kuruma yapabilir. Kullanılan klor oranlarının fazla olması ise hassasiyeti artırır. Cilt bakımında bu unsuru göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Güneş kremi en önemlisi

Güneş kremi seçerken mutlaka her iki ultraviyole türünü de kapsayan, UVA ve UVB’ye karşı koruyucu özelliği olan ürünler tercih etmelisiniz. Güneş koruyucu içeren nemlendiriciler ise çok fazla önerilmez çünkü nemlendiricilerin içindeki güneş koruyucuların etkisi bozulabilir. Cilt bakımı açısından onun yerine içinde nemlendirici baz bulunan güneş koruyucuları tercih edilmelidir. Güneş koruyucu ürünlerin kullanım miktarı da oldukça önemlidir. 

Yorum yaz