8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal haklar konusunda elde ettikleri başarıları kutlanmaktadır. 

Türkiye'de ise ilk kez, 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.  Kadınların başarılı ve son derece adından söz ettiren mücadeleye imza attıklarının bir sonucu olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıkmıştır önemi nedir?

Dünya Kadınlar Nasıl Ortaya Çıktı?

ABD'nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasında çok ağır şartlar içerisinde, kadınlar, 16 saat çalışarak ve buna karşılık düşük maaşlar verilmesi gibi nedenlerden dolayı çalışamaz duruma gelmişti.  Daha iyi şartlarda ve  emeklerinin karşılığını almak için 40 bin dokuma işçisi greve başladı; ancak polisin işçilere saldırması, onları fabrikaya kilitlenmesi, şüpheli bir yangının ortaya çıkması ve fabrikanın önüne kurulan barikatlar gibi sebeplerden dolayı insanların kaçamaması nedeniyle 129 kadın işçi yanarak feci bir şekilde can verdi.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Kadınlar Günü'nün Önemi

Kadınlar Günü'nde çeşitli etkinliklerle kadınların kendilerini özel hissetmelerini sağlayan çalışmalar düzenlenmektedir. Ne yazık ki bu gösteriler ve etkinlikler yeterli değildir. Önemli olan kadınlara bir gün değil, her gün değerli olduğunu hissettirmektir. Kadınları ekonomik, sosyal ve siyasi alanda destelemeli ve erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere sahip olduklarını unutmamız gerekir; çünkü kadınlar her türlü zorluğa karşı çaba sarf etmiş, el attıkları her işte başarı göstermiş ve önemli işlere imza atmışlardır. Bu yüzden Kadınlar Günü armağan değil, yüzyıllardır hak ve özgürlük adına savaş veren kadınların mücadelesidir. 

Kadınlar Günü'nde Hediye Almayı Unutmayın!

 

Kadınlara her gün değer vermelisiniz. Onlara küçük sürprizler yaparak onları mutlu edin. Narin ruhlarına hitap eden zarif hediyelerle ruhlarını okşamalısınız. Her kadın kendisini güzel hissedeceği şekilde giyinerek hoş görünmeyi sever. Ona alınabilecek en güzel hediye bu yüzden onları bu soğuk havalarla sıcacık tutuacak bir kazak ya da hırka olabilir.  Belki de zarif bir kolye, şık bir bileklik gibi çeşitli takılarla Kadınlar Günü'nde kadınlara hoş bir sürpriz yapabilirsiniz. Unutmayın ne alırsanız alın kadınlar için önemli olan hediyeden çok hediye alabilen kibar ve olgunlukta birine rastlamaktır.

Yorum yaz