İnci Taşının Özellikleri Ve Faydaları

İnci Taşının Özellikleri Ve Faydaları

Çok özlediğimiz bahar aylarına sayılı günler kalması, dolaplarımızdaki alt raflarda çaresizce giyilmeyi bekleyen tiril tiril elbiselerin, rengarenk tshirt'lerin ve birbirinden canlı takılarımızın ortaya çıkması demektir. Fakat zamansız takıların başrol oyuncusu inci, her mevsimde güzel olsa da bahar aylarında bir başkadır. İster çiçekli elbiselerle ister mini siyah gece elbiseleriyle kombinleyebilir ve girdiğiniz her mekanın gözdesi olabilirsiniz. Peki bu zarif taş nasıl ortaya çıkıyor da aksesuarlarımızda yerini alıyor? Ya da inci sadece güzel mi görünüyor yoksa vücudumuza da faydaları var mı? Gelin hep birlikte inci taşı hakkında bir yolculuğa çıkalım...

Öncelikle İnci Nedir?

İnci taşı, sıcak ve ılıman denizlerde yaşayan istiridye ve midyelerden meydana gelir. Oluşma süresi ortalama 10 yıldır. İnci oluşumu istiridye kabuğunun içerisine kum yada başka bir yabancı maddenin girmesiyle başlar. İstiridye bu maddeyi sedef denilen bir madde ile kaplar. Bu madde %92 oranında kalsiyum karbonat içermektedir. Eğer yabancı madde ete tam olarak yerleşirse küre şeklinde, yerleşemez ise yarım küre şeklinde inci meydana gelir.

 

İnci Taşının Özellikleri

İncinin değerini belirleyen en büyük etkenlerden biri istiridyenin yaşıdır. Çünkü yaşı büyük olan istiridyenin incisi de büyük olur. İncide en çok elde edilen renkler pembe, krem ve beyazdır fakat nadir olarak siyah incilere de rastlanabilir. Ancak gerçek bir siyah inci çok değerli ve pahalı olduğundan oldukça fazla taklidi yapılmıştır. Koyu parlak siyah bir inci, çok nadir bulunur ve oldukça pahalıdır.

İnci Taşının Bakımı ve Temizliği

İnci’nin temizliğinde ılık su ve nemli bez kullanmak yeterlidir. Ayrıca parfüm vb. alkol içeren maddelerden de kesinlikle uzak tutulmalı ve kapalı ortamlarda fazla bekletilmemelidir. İncilerin hava alarak kendilerini yenilemeleri gerekmektedir.

İnci Taşının Faydaları

  • Cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.
  • Doğurganlığı ve anne sütünü artırır.
  • Akciğer ve böbrekler için faydalıdır.
  • Kemik ağrılarına, migrene, mide, dalak, bağırsaklar hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Depresyon eğilimli kişiler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğu düşünülür.
  • Duygu bozukluğu gibi kişiyi üzen hastalıkların tedavisinde iyileştirici etkisi vardır.
  • İnsanlarla yakınlık kurmaya yardımcı olur.
  • Şefkat, anlayış ve fedakarlık duygularını harekete geçirdiğine inanılır.
  • Sanata yönelik zeka ve sezgi gücünü harekete geçirir.

Siz de aksesuarlarınızda incinin zarafetinden vazgeçemiyorsanız, Camaleon’un inci taşlı modellerine bakmadan geçmeyin deriz. Buraya tıklayarak tüm modellerimizi görebilirsiniz.

 

 

Yorum yaz